Beslenme ve Diyetetik

Beslenmedeki hatalar birçok hastalığı oluşturmanın yanı sıra hastalıkların tedavisinde de, hastalığa uygun bir beslenme ve diyet tedavisinin sağlanması için ön koşuldur. Bu nedenle Beslenme ve Diyetetik bölümümüzde hamile takibinden, diyabete, kolesterolden ve obeziteye kadar birçok hastalıkta beslenme ve diyet tedavisi uygulanmaktadır.

Diyetisyenimize başvuran hastalarımız ile detaylı görüşmeler yapılarak kilo alınmasına neden olan etmenler tespit edilip, bu etmenlerin ortadan kaldırılması ve verilen kiloların tekrar geri alınmaması için, hasta ile birebir iletişim ile eğitim verilmektedir. Aynı zamanda bir beslenme bozukluğu olan zayıflık da kilo alma diyetleri ile aynı şekilde takip edilmektedir. Beslenme ve Diyet Programları her bireyin yaşam koşulları, fiziksel aktivitesi, beslenme alışkanlıkları dikkate alınarak kişiye özel olarak hazırlanmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

– 8.9 kg/m2’nin altında olanlar –Zayıf
– 19-24.9 kg/m2’nin arasında olanlar –Normal
– 25-29.9 kg/m2’nin arasında olanlar -Toplu(hafif şişman)
– 30-34.9 kg/m2’nin arasında olanlar –Şişman (obez) (sağlık açısından riskli !)
– 35-üzeri olanlar – aşırı şişman (sağlık açısından çok riskli)

 

Demir minerali en çok kuru kayısı ve kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveler, kırmızı et ve karaciğer, pekmez, tahıllar, yumurta, lahana, fasulye, pancar, patates, fındık, badem, şeftali, armut, hurma, kabak ve balık bol miktarda bulunmaktadır. Bu gibi yiyeceklerin tüketimi vücudun demir ihtiyacını karşılayacaktır. Bazı nedenlerden dolayı kişide demir eksikliği görülebilir. Bunların başında kırmızı et yememek, vejetaryen bir rejim uygulamak gelmektedir. Aşırı kan kaybetme, diyaliz hastalığı, A vitamini eksikliği de demir eksikliğine yol açmaktadır.

Ayrıca kalsiyum demir emilimini engeller, bu yüzden süt ve sütlü ürünler demir takviyesi olan ilaçla birlikte alınmamalıdır. C vitamini ise demir emilimini artırırken hemoglobin üretiminde de önemli yer tutar. Bu yüzden demirden zengin besinler yerken, yanında C vitamini olmasına dikkat etmek gerekir. Kivi, portakal, mandalina, bol limonlu salata kolay seçimler olabilir…

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) haftalık kilo kaybının 0.5 – 1.0 kg. arasında olması gerektiğini vurgulamaktadır. Eğer ki birey ağır derecede şişman ise veya obeziteye bağlı birtakım komplikasyonlar söz konusu ise; kontrollü olarak haftada 1.5 kg. kilo kaybını uygun görmektedir. Ayda 4 – 6 kg. üzerindeki ağırlık kaybı metabolik olarak birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir.