Anestezi ve Reanimasyon

Anestezi birimimiz, hastanemizin her alanında günün her saatinde müdahale edebilecek şekilde modern tıbbın gerektirdiği tüm donanımlara sahiptir.

İleri teknolojiye sahip 3 genel ve 1 lokal salon olmak üzere tam donanımlı salonlarımızda, her türlü anestezi uygulamalarını gerçekleştiren anestezi ve ameliyathane ekipleriyle Laparoskopik cerrahi üniteleri, Artroskopi, Sistoskopi, Ameliyat Mikroskopu, C kollu röntgen cihazı ve cerrahi setleri ile Genel Cerrahi, Üroloji, Ortopedi, Beyin Cerrahisi, Göz, K.B.B. ameliyatları ve 24 saat boyunca acil ameliyatlar gerçekleştirilmektedir. Kapalı yöntemlerle karın içi ameliyatları, prostat ve idrar yolları ameliyatları, endoskopik yöntemle sinüzit ameliyatları yapılmaktadır.

Yaşam destek ünitelerine ihtiyacı olan hastalarımıza yetişkin yoğun bakım ünitemizde hizmet verilmektedir. Ameliyat sonrası ve bazı acil hastalıklar esnasında ortaya çıkan yoğun bakım ihtiyaçlarında, 6 yataklı 2. basamak yetişkin yoğun bakım ünitemizde hastalarımız tedavi edilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Modern anestezi tekniklerinin henüz yaygın kullanıma girmediği dönemlerde bazen bu durum ile karşılaşılabiliyordu. Günümüzdeki teknikler ve kontrolü kolay ilaçlar sayesinde oldukça ender olarak rastlanan bu durumdur. Ameliyat süresince daima yanınızda bulunacak olan anestezi doktorunuz modern izleme yöntemleri ile uyku derinliğinizi saptayarak böyle bir duruma izin vermeyecektir.

Anestezi birkaç dakika veya saatlerce sürebilir. Bu ameliyatın türüne ve seyrine bağlıdır, ameliyatın ne kadar sürmesi gerekiyorsa, anestezi de kesintisiz olarak o kadar sürdürülür.

Sadece anestezikler değil, bütün ilaçlar alerjiye neden olabilir. Ancak birkaçı dışında anestezi ilaçlarına alerji ender rastlanır. Alerjik reaksiyonlar ilacın verildiği bölgede, bazen damar boyunca kızarıklık, bazı hastalarda ürtiker biçiminde döküntüler, çok daha ender olarak da ani tansiyon düşmesi, nefes almada zorluk ve çarpıntı şeklinde olabilir. Anestezi öncesi yapılan alerji testlerinin bilimsel değeri yoktur. 

Anestezi doktorunuz her türlü alerjik reaksiyona müdahale konusunda eğitimli ve deneyimlidir ve ameliyathane koşulları böyle durumların tedavisi için en uygun ortamdır.