BOTOX NEDİR?

Botoks (Botulinum toksini),Clostridium botulinum adlı  bakteriden elde edilen bir  toksindir. Botoks, sinir uçlarında  iletimi sağlayan maddelerin   salınımını  engelleyip, sinirler ile  sinirlerin  ulaştığı organlar   arasındaki   iletimi  durdurarak  etkisini  gösterir. Sinir iletiminin durması, sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalması ya da tamamen kaybolmasını sağlar.Botoks’un etki mekanizmasından tıpta da  yararlanılmaktadır.

Plastik cerrahi alanında ise genellikle mimik kaslarının hareketleri  ile  ortaya  çıkan yüzdeki çizgilenmeleri azaltmak  ve aşırı  terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı  ile kullanılır. Botoks, injeksiyon şeklinde uygulanır ve ağrılı bir  işlem  değildir, injeksiyon  anında  hafif  bir  ağrı hissedilebilir. Mimik  kaslarının hareketlerinde azalma istenirse de mimik kaslarının içine, terleme şikayetinin azalması istendiğinde deri içine injeksiyon yapılır. Botoks’un etkisi  injeksiyonu  takiben  ilk hafta içinde ortaya çıkar ve etki süresi 3–9 ay olmakla beraber ortalama 6 aydır.

Etkisini yitirdiğinde uygulama tekrarlanabilir.2 yıl boyunca düzenli olarak botoks uygulanan kişiler uygulamaya aynı düzende devam ettiklerinde  kaslarında  belirgin bir  zayıflama ve buna  bağlı yüz ifadesinde  değişim  olabilir. Bu nedenle  uygulamaların 2 yıldan sonra, daha uzun aralıklarla yapılmasında yarar vardır. Mimik   kaslarına  botoks   uygulanarak  bu  kasların   hareketleri zayıflatılabilir, kas hareketlerindeki azalma, üzerindeki derinin, kas hareketleri ile katlanmasını  ve katlanmaya  bağlı çizgilenmeyi de azaltır. Bu şekilde yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesindede belirgin bir düzelme sağlanır. Botoks, ter  bezlerine  uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki   iletim de   durdurularak   ter   bezlerinin    çalışması azaltılabilir. Vücudun  en çok  terleyen bölgeleri, avuç  içleri  ve koltuk altı  bölgesidir.  Aşırı  terleme ve  buna  bağlı  ter  kokusu şikayeti olan kişilerin terleyen bölgelerine botoks uygulandığında şikayetlerinde düzelme sağlanır.

SAĞLIK ÜZERİNDE ETKİSİ VARMI?

Botoks’un sağlık  üzerine  ciddi bir yan etkisi yoktur. Uygulama  sonrası  geçici  bir şişlik , morarma, nadiren de geçici olarak göz kapağında düşüklük yapabilir. Bu nedenle gebelik ve emzirme döneminde botoks uygulamalarının yapılmaması önerilir. Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilerde uygulanmamalıdır

Tags: ,